Ayeh

رهنمود

تصویر مطلبرهبر معظم انقلاب اسلامی در دیدار رئیس و منتخبان ملت در مجلس خبرگان، منظومه‌ی مفاهیم معرفتی و ارزشی اسلام را نرم افزارِ ساختار نظام اسلامی دانستند و با اشاره به لزوم روزآمد شدن این نرم افزار متناسب با گسترش دامنه‌ی فعالیت‌های نظام اسلامی و بروز چالش‌های جدید گفتند: یکی از وظایف مهم فضلا و متفکرین، تقویت مبانی فکری نظام اسلامی به‌منظور عملیاتی کردن مفاهیم دینی مورد نیاز جامعه است.  ایشان روزآمد کردن نرم افزارِ نظام اسلامی را وظیفه فضلای صاحب نظر دانستند و گفتند: البته این به‌روزرسانی به معنای...
مطالب بیشتررهنمود  

آمار بازدیدکنندگان

امروز1001
دیروز1151
در هفته2152
در ماه25994
مجموع1996218

بازدید کنندگان برخط

4
Online

سی و هشتمین همایش خانواده‌های حوزویان از سوی معاونت جامعه و مردم صبح روز چهارشنبه مورخ 1394/10/2 در جامعه مدرسین برگزار شد.

در این گردهمایی معاون تهذیب حوزه علمیه استان قم، روحانیان و خانواده‌های آنان را منسوب به امام زمان عج دانست و تاکید کرد همانگونه که روحانی بودن و خانواده حوزوی بودن جایگاه ویژه‌ای دارد و هیچ کار دیگری را بهتر از آن نمی‌دانیم مسئولیت روحانیان و خانواده ایشان نیز مضاعف است.


حجت الاسلام همتیان با اشاره به آیات و روایات افزود همانطور که انبیاء و اولیاء در برابر ترک اولی هم ممکن است به عقوبت‌هایی مبتلا شوند تاکید کرد، ما هم باید در تمام بخش‌های زندگی به مبانی دینی و احکام شرعی مقید باشیم و بیش از مردم عادی درعمل به واجبات و مستحبات بکوشیم.

وی مطالعه و تأمل در حالات افراد موفق و شکست خورده را برای عبرت گیری از سرنوشت آنان ضروری عنوان کرد وگفت: بهره‌گیری بهینه از فرصت‌های موجود لازم است زیرا این فرصت دائمی نیست و نمیدانیم تا کی در اختیار ما خواهد بود.

سخنران این همایش بر لزوم تغییر سبک زندگی و بازگشت به فرهنگ دینی در تمام ابعاد زندگی و احیاء سنت‌های جاری در زندگانی گذشتگان که از قرآن و روایات اخذ شده است تاکید کرد و شب زنده داری و انس با خداوند را برای پیشرفت معنوی لازم دانست.

وی توجه به قرآن و تلاوت مستمر آن و انس اعضاء خانواده با کلام وحی را از ارکان سبک زندگی اسلامی برشمرد و بر نهادینه کردن آن در تربیت فرزندان تاکید کرد.

معاون تهذیب حوزه علمیه قم ضمن اشاره به آسیب‌های ناشی از رسانه‌های دیجیتال و شبکه‌های اجتماعی، صرف وقت برای این ابزارها را از عوامل دوری از معنویات و غفلت از اهداف معنوی دانست و مدیریت استفاده از رسانه‌ها را از شروط لازم برای پیشرفت علمی و معنوی طلاب و خانواده‌های آنان عنوان کرد.

در ادامه این همایش حجت‌الاسلام والمسلمین کرمی موضوع ارتباط در خانواده‌ را مورد بحث قرار داد و با اشاره به اهمیت ارتباط صحیح اعضاء خانواده، عدم برقرای تفاهم عاطفی و اعتقادی را از پیامدهای عدم ارتباط صحیح عنوان کرد.

وی احساس بی علاقگی اعضاء خانواده نسبت به یکدیگر و افزایش طلاق و فاصله گرفتن اعضاء از یکدیگر و نفوذ افکار منفی در بین آنان و نیز ضعف کارآیی در امور فردی و فقدان توان انجام وظایف متقابل را از دیگر پیامدهای ارتباط غیر صحیح دانست.

استاد حوزه و دانشگاه کاهش اعتماد به نفس در سنین زیر 30 سال و افسردگی و امثال آن را در افراد بالای 45 سال از دیگر عوارض فقدان رابطه با خدا و اعضاء خانواده عنوان کرد.

کارشناس امور خانواده انزوا و گوشه گیری و دوری از افراد اجتماع ، مقصر و گنهکار دانستن دیگران ،کاهش خلاقیت و عدم قدرت حل مشکلات را از دیگر آثار منفی ندانشتن ارتباط خوب دانست.

وی در دو بخش دیگری از سخنان خود به آسیب‌های تربیتی عدم ارتباط صحیح والدین و تاثیر آن بر فرزندان اشاره کرد و تاثیر رفتارهای ناصواب والدین را در نسل‌های بعدی مورد تأکید قرار داد و ارتباط غیر مؤثر بسیاری از زوج‌ها را ناشی از عدم شکل‌گیری روابط صحیح در دوران کودکی آنان دانست.

عضو هیئت علمی دانشگاه تغییر سبک زندگی و بی توجهی به دستورات و توصیه‌های دینی را زمینه‌ساز بروز بسیاری از مشکلات در خانواده و اجتماع دانست و با اشاره به تأکید مقام معظم رهبری بر سبک زندگی دینی، آشنایی با آموزه‌های دینی وعمل به دستورات الهی را ضامن آرامش و رسیدن به زندگی مطلوب عنوان کرد.

وی خواب پیش از نیمه شب شرعی و بیداری قبل از اذان صبح را از عوامل تاثیرگذار در داشتن روحیه شاداب و بهداشت جسمی و روانی دانست و با تأکید بر راستگویی و عدم زمینه‌سازی برای دروغگویی فرزندان ، پرهیز از عجله در قضاوت نسبت به دیگران ، پرهیز از تذکر پی در پی به دیگران، توجه به تفاوت‌های طبیعی زن و مرد را در ارتباط‌های اجتماعی بسیارمؤثرعنوان کرد.

ورود کاربران

طلیعه

تصویر مطلببیش از یک ماه از ورود جو بایدن رییس جمهور جدید آمریکا به کاخ سفید می گذرد . پیش از ورود او به کاخ سفید برخی با تحلیل‌های ساده انگارانه ، منتظر تغییرات چشمگیر در سیاست‌های جهانی ایالات متحده آمریکا بودند. اما در هفته‌های اخیر برخی رفتارهای وی در عرصه بین‌الملل، نشان داد که هیچ فرقی بین روسای جمهور آمریکا در استراتژی کلان وجود ندارد . گرچه ممکن است در برخی تاکتیک‌ها و نحوه تعامل فرق‌هایی داشته باشند. در ادامه به بررسی و تحلیل اجمالی برخی از این حرکات و رفتارها در عرصه بین الملل می پردازیم : 1 – پس...
مطالب بیشترطلیعه  
Template Design:Jameeh modarresin Qom